Realme 14 Pro Lite
Realme 14 Pro Lite Specifications
| Launch | |
| Announced | 05 March 2025 |
| Status | 2025 March 05 |
| DISPLAY | |
| Size | 6.7 inches |
| Screen to body | 90.6% |
| Type | AMOLED, 1B colors |
| Brightness | 600 nits (typ), 1200 nits (HBM), 2000 nits (peak) |
| Refresh rate | 120Hz |
| Resolution | 1080 x 2412 px, 20:9 ratio |
| Pixel Density | 394 ppi |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| BODY | |
| Weight | 188g |
| Dimension | 161.3 x 73.9 x 8.2 mm |
| Colour | Glass Purple, Glass Gold |
| MEMORY | |
| RAM | 8GB (128GB,256GB) |
| Storage | 128GB, 256GB |
| Card | No |
| PERFORMANCE | |
| OS | Android 14, Realme UI 5.0 |
| GPU | Adreno 710 |
| Chipset | Qualcomm SM7435-AB Snapdragon 7s Gen 2 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.40 GHz Cortex-A78 & 4x1.95 GHz Cortex-A55) |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 32 MP, f/2.5, 22mm (wide) |
| Video | 4K at 30fps, 1080p at 30fps |
| MAIN CAMERA | |
| Dual | 50 MP, f/1.9, 26mm (wide), 1/1.95", 0.8µm, multi-directional PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 16mm, 112˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm |
| Feature | LED flash, HDR, Panorama |
| Video | 4K at 30fps, 1080p at 30/60/120fps, gyro-EIS, OIS |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5200 mAh |
| USB | USB Type C 2.0 |
| GENERAL | |
| WLAN | Wifi (802.11 a/b/g/n/ac/6), dual band |
| Positing | Yes GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Wifi-hotspot | Yes |
| NFC | No |
| Radio | No |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sim | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Speed | 2G/3G/4G/5G |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| FEATURE | |
| Sensor | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Disclaimer : We can not guarantee that all this information is 100% correct.