Realme 14 Pro
Realme 14 Pro Specifications
| Launch | |
| Announced | 16 Jan 2025 |
| Status | 2025 Jan 23 |
| DISPLAY | |
| Size | 6.77 inches |
| Screen to body | 90.9% |
| Type | OLED, 1B colors |
| Brightness | 1400 nits (HBM), 4500 nits (peak) |
| Refresh rate | 120Hz |
| Resolution | 1080 x 2392 px |
| Pixel Density | 388 ppi |
| Protection | Mohs level 6 |
| BODY | |
| Weight | 179g or 182g |
| Dimension | 162.8 x 74.9 x 7.6 mm or 7.8 mm |
| Colour | Pearl White, Suede Grey, Jaipur Pink |
| MEMORY | |
| RAM | 8GB (128GB,256GB), 12GB (256GB,512GB) |
| Storage | 128GB, 256GB, 512GB |
| Card | No |
| PERFORMANCE | |
| OS | Android 15, up to 3 major Android upgrades, Realme UI 6.0 |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7300 Energy (4 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.4, 24mm (wide), 1/3.09", 1.0µm |
| Feature | Panorama |
| Video | 1080p at 30fps |
| MAIN CAMERA | |
| Dual | 50 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.95", 0.8µm, multi-directional PDAF, OIS Auxiliary lens |
| Feature | LED flash, HDR, Panorama |
| Video | 4K at 30fps, 1080p at 30/60/120fps, gyro-EIS, OIS |
| BATTERY | |
| Type | Li-Ion Si/C |
| Capacity | 6000 mAh |
| USB | USB Type C 2.0 |
| GENERAL | |
| WLAN | Wifi (802.11 a/b/g/n/ac/6), dual band |
| Positing | Yes GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Wifi-hotspot | Yes |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Radio | No |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sim | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Speed | 2G/3G/4G/5G |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| FEATURE | |
| Sensor | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Disclaimer : We can not guarantee that all this information is 100% correct.