Honor Magic8 Pro Air
Honor Magic8 Pro Air Specifications
| Launch | |
| Announced | 19 Jan 2026 |
| Status | 2026 Jan 23 |
| DISPLAY | |
| Size | 6.31 inches |
| Screen to body | 90.2% |
| Type | LTPO OLED, 1B colors |
| Brightness | 1800 nits (HBM), 6000 nits (peak) |
| HDR10/HDR+support | Dolby Vision, HDR Vivid |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Resolution | 1216 x 2640 px, 19.5:9 ratio |
| Pixel Density | 461 ppi |
| BODY | |
| Weight | 155g |
| Dimension | 150.5 x 71.9 x 6.1 mm |
| Build | Glass front, aluminum frame |
| Colour | Black, Purple, Orange, White |
| MEMORY | |
| RAM | 12GB (256GB,512GB), 16GB (512GB,1TB) |
| Storage | 256GB, 512GB ,1TB |
| Card | No |
| PERFORMANCE | |
| OS | Android 16, MagicOS 10 |
| GPU | Arm G1-Ultra |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9500 (3 nm) |
| CPU | Octa-core (1x4.21 GHz C1-Ultra & 3x3.5 GHz C1-Premium & 4x2.7 GHz C1-Pro) |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 50 MP, f/2.0, 21mm (wide), 1/2.93", 0.6µm |
| Video | 4K at 30/60fps, 1080p at 30/60fps, gyro-EIS |
| MAIN CAMERA | |
| Triple | 50 MP, f/1.6, 23mm (wide), 1/1.3", 1.2µm, multi-directional PDAF, OIS 64 MP, f/2.6, 74mm (periscope telephoto), 1/1.2", PDAF, OIS, 3.2x optical zoom 50 MP, f/2.2, 16mm, 112˚ (ultrawide) |
| Feature | LED flash, HDR, Panorama, Color Spectrum sensor |
| Video | 4K at 30/60fps, 1080p at 30/60/120/240fps, gyro-EIS, OIS, HDR, 10-bit video |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po Si/C |
| Capacity | 5500 mAh |
| USB | USB Type C 2.0, OTG |
| GENERAL | |
| WLAN | Wifi (802.11 a/b/g/n/ac/6/7), dual band, Direct Wifi |
| Positing | Yes GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5.0 |
| Wifi-hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sim | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) |
| Speed | 2G/3G/4G/5G |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes stereo speaker |
| 3.5mm jack | No |
| FEATURE | |
| Sensor | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Disclaimer : We can not guarantee that all this information is 100% correct.