Honor Magic8
Honor Magic8 Specifications
| Launch | |
| Announced | 15 Oct 2025 |
| Status | 2025 Oct 23 |
| DISPLAY | |
| Size | 6.58 inches |
| Screen to body | 90.6% |
| Type | LTPO OLED, 1B colors |
| Brightness | 1800 nits (HBM), 6000 nits (peak) |
| HDR10/HDR+support | Dolby Vision, HDR Vivid |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Resolution | 1256 x 2760 px |
| Pixel Density | 461 ppi |
| Protection | Giant Rhino Glass |
| BODY | |
| Weight | 205 g |
| Dimension | 157.1 x 74 x 8 mm |
| Colour | Black, White, Mint, Gold |
| MEMORY | |
| RAM | 12GB (256GB,512GB), 16GB (512GB,1TB) |
| Storage | 256GB, 512GB, 1TB |
| Card | No |
| PERFORMANCE | |
| OS | Android 16, up to 7 major Android upgrades, MagicOS 10 |
| GPU | Adreno 840 |
| Chipset | Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) |
| CPU | Octa-core (2x4.6 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 50 MP, f/2.0, 21mm (wide), 1/2.93", 0.6µm |
| Video | 4K at 30/60fps, 1080p at 30/60fps, gyro-EIS |
| MAIN CAMERA | |
| Triple | 50 MP, f/1.9, 24mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS 64 MP, f/2.5, (telephoto), PDAF, OIS, 3x optical zoom 50 MP, f/2.0, 12mm, 122˚ (ultrawide), 1/2.88", 0.61µm, dual pixel PDAF |
| Feature | LED flash, HDR, Panorama, Color Spectrum sensor |
| Video | 4K at 24/30/60fps, 1080p at 24/30/60/120/240fps, gyro-EIS, OIS, HDR, 10-bit video |
| BATTERY | |
| Type | Li-Ion Si/C |
| Capacity | 7000 mAh |
| USB | USB Type C 2.0, OTG, DisplayPort 1.2 |
| GENERAL | |
| WLAN | Wifi (802.11 a/b/g/n/ac/6/7), dual band, Direct Wifi |
| Positing | Yes GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless, LHDC 5, Auracast, ASHA |
| Wifi-hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared | Yes |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sim | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Speed | 2G/3G/4G/5G |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes large amplitude stereo speaker |
| 3.5mm jack | No |
| FEATURE | |
| Sensor | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| MISC | |
| Model | BKQ-AN80, BKQ-AN00 |
Disclaimer : We can not guarantee that all this information is 100% correct.