Honor Magic V5
Honor Magic V5 Specifications
| Launch | |
| Announced | 02 July 2025 |
| Status | 2025 July 02 |
| DISPLAY | |
| Size | Unfolded: 7.95 inches Folded: 6.43 inches |
| Screen to body | 88.8% |
| Type | Unfolded: Foldable LTPO OLED, 1B colors Folded: LTPO OLED |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Resolution | Unfolded: 2172 x 2352 px Folded: 1060 x 2376 px |
| Pixel Density | Unfolded: 403 ppi Folded: 404 ppi |
| Protection | Honor Super Armored Inner Screen, Mohs level 4 |
| BODY | |
| Weight | 217g or 222g |
| Dimension | Unfolded: 156.8 x 145.9 x 4.1 mm or 4.2 mm Folded: 156.8 x 74.3 x 8.8 mm or 9.0 mm |
| Colors | Black, Reddish Brown, Ivory White, Dawn Gold |
| MEMORY | |
| RAM | 12GB (256GB), 16GB (512GB,1TB) |
| Storage | 256GB, 512GB, 1TB |
| Card | No |
| PERFORMANCE | |
| OS | Android 15, upgradable to Android 16, MagicOS 10, up to 7 major Android upgrades |
| GPU | Adreno 830 |
| Chipset | Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite (3 nm) |
| CPU | Octa-core (2x4.32 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6x3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M) |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 20 MP, f/2.2, (wide) |
| Feature | HDR |
| Video | 4K at 30fps, 1080p at 30fps, gyro-EIS |
| MAIN CAMERA | |
| Triple | 50 MP, f/1.6, 23mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF, OIS 64 MP, f/2.5, 70mm (periscope telephoto), 1/2.0", 0.7µm, 3x optical zoom 50 MP, f/2.0, 13mm, 122˚ (ultrawide), AF |
| Feature | LED flash, HDR, Panorama, Laser AF |
| Video | 4K at 30/60fps (10-bit), 1080p at 30/60fps, gyro-EIS, OIS |
| BATTERY | |
| Type | Li-Ion Si/C |
| Capacity | Li-Ion Si/C 5820 mAh - International model Li-Ion Si/C 6100 mAh - China model |
| USB | USB Type C 3.1, OTG, Display Port 1.2 |
| GENERAL | |
| WLAN | Wifi (802.11 a/b/g/n/ac/6e/7), dual band, Direct WiFi |
| Positing | Yes GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, aptX HD |
| Wifi-hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared | Yes |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Sim | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) Nano-SIM + Nano-SIM |
| Speed | 2G/3G/4G/5G |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| FEATURE | |
| Sensor | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, barometer, gyro, proximity, compass |
Disclaimer : We can not guarantee that all this information is 100% correct.