Honor X8c
Honor X8c Specifications
| Launch | |
| Announced | 14 Jan 2025 |
| Status | 2025 Jan 20 |
| DISPLAY | |
| Size | 6.7 inches |
| Screen to body | 89.9% |
| Type | AMOLED |
| Brightness | 1200 nits (HBM), 2800 nits (peak) |
| Refresh rate | 120Hz |
| Resolution | 1080 x 2412 px, 20:9 ratio |
| Pixel Density | 394 ppi |
| BODY | |
| Weight | 174g |
| Dimension | 161.1 x 74.6 x 7.1 mm |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back or silicone polymer back (eco leather) |
| Colour | Marrs Green, Midnight Black, Cloud Purple, Moonlight White |
| MEMORY | |
| RAM | 6GB (128GB), 8GB (128GB,256GB,512GB) |
| Storage | 128GB, 256GB, 512GB |
| Card | No |
| PERFORMANCE | |
| OS | Android 15, MagicOS 9 |
| GPU | Adreno 610 |
| Chipset | Qualcomm SM6225 Snapdragon 685 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 50 MP, f/2.1, (wide) |
| Video | 1080p at 30fps |
| MAIN CAMERA | |
| Dual | 108 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.67", PDAF, OIS 5 MP, f/2.2, (ultrawide) |
| Feature | LED flash, HDR, Panorama |
| Video | 1080p at 30fps, gyro-EIS |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| USB | USB Type C 2.0, OTG |
| GENERAL | |
| WLAN | Wifi (802.11 a/b/g/n/ac), dual band, Direct Wifi |
| Positing | Yes GPS, GALILEO, GLONASS, BDS |
| Bluetooth | 5.0/5.1, A2DP, LE |
| Wifi-hotspot | Yes |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Radio | No |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Sim | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Speed | 2G/3G/4G |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| FEATURE | |
| Sensor | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity (ultrasonic), compass |
Disclaimer : We can not guarantee that all this information is 100% correct.