Vivo X200T
Vivo X200T Specifications
| Launch | |
| Announced | 27 Jan 2026 |
| Status | 2026 Jan 03 |
| DISPLAY | |
| Size | 6.67 inches |
| Screen to body | 90.4% |
| Type | AMOLED, 1B colors |
| Brightness | 1600 nits (HBM), 5000 nits (peak) |
| Refresh rate | 120Hz |
| Resolution | 1260 x 2800 px, 20:9 ratio |
| Pixel Density | 460 ppi |
| Protection | Schott Xensation Core |
| BODY | |
| Weight | 203g or 205g |
| Dimension | 160 x 74.3 x 8 mm |
| Build | Glass front, aluminum alloy frame, glass back |
| Colour | Seaside Lilac, Stellar Black |
| MEMORY | |
| RAM | 12GB (256GB,512GB) |
| Storage | 256GB, 512GB |
| Card | No |
| PERFORMANCE | |
| OS | Android 16, up to 5 major Android upgrades, OriginOS 6 |
| GPU | Immortalis-G925 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9400+ (3 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.63 GHz Cortex-X925 & 3x3.3 GHz Cortex-X4 & 4x2.4 GHz Cortex-A720) |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 32 MP, f/2.0, 20mm (ultrawide), 1/3.44" |
| Feature | HDR |
| Video | 4K at 30/60fps, 1080p at 30/60fps |
| MAIN CAMERA | |
| Triple | 50 MP, f/1.6, 23mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF, OIS 50 MP, f/2.6, 70mm (periscope telephoto), 1/1.95", 0.8µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom 50 MP, f/2.0, 15mm, 119˚ (ultrawide), 1/2.76", 0.64µm, AF |
| Feature | LED flash, HDR, Panorama, Laser AF, Zeiss optics, Zeiss T* lens coating, 3D LUT import |
| Video | 4K at 30/60fps, 1080p at 30/60fps, gyro-EIS |
| BATTERY | |
| Type | Li-Ion Si/C |
| Capacity | 6200 mAh |
| USB | USB Type C 2.0, OTG |
| GENERAL | |
| WLAN | Wifi (802.11 a/b/g/n/ac/6/7), dual band, Direct Wifi |
| Positing | Yes GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS, NavIC |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| Wifi-hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared | Yes |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sim | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) |
| Speed | 2G/3G/4G/5G |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| FEATURE | |
| Sensor | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Disclaimer : We can not guarantee that all this information is 100% correct.