Vivo Y500i
Vivo Y500i Specifications
| Launch | |
| Announced | 12 Jan 2026 |
| Status | 2026 Jan 16 |
| DISPLAY | |
| Size | 6.75 inches |
| Screen to body | 85.3% |
| Type | IPS LCD |
| Brightness | 1000 nits (HBM), 1200 nits (peak) |
| Refresh rate | 120Hz |
| Resolution | 720 x 1570 px, 19.5:9 ratio |
| Pixel Density | 256 ppi |
| BODY | |
| Weight | 219g |
| Dimension | 166.6 x 78.4 x 8.4 mm |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Colour | Black, Gold, Silver |
| MEMORY | |
| RAM | 8GB (128GB,256GB,512GB), 12GB (256GB,512GB) |
| Storage | 128GB, 256GB, 512GB |
| Card | No |
| PERFORMANCE | |
| OS | Android 16, OriginOS 6 |
| GPU | Adreno 613 |
| Chipset | Qualcomm SM4450 Snapdragon 4 Gen 2 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A78 & 6x1.95 GHz Cortex-A55) |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.0, (wide) |
| Video | 1080p at 30fps |
| MAIN CAMERA | |
| Single | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF |
| Feature | LED flash, HDR, Panorama |
| Video | 1080p at 30fps |
| BATTERY | |
| Type | Li-Ion Si/C |
| Capacity | 7200 mAh |
| USB | USB Type C 2.0, OTG |
| GENERAL | |
| WLAN | Wifi (802.11 a/b/g/n/ac), dual band |
| Positing | Yes GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, aptX Adaptive |
| Wifi-hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared | Yes |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| Sim | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Speed | 2G/3G/4G/5G |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| FEATURE | |
| Sensor | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Disclaimer : We can not guarantee that all this information is 100% correct.