Vivo Y05
Vivo Y05 Specifications
| LAUNCH | |
| Announced | 24 Feb 2026 |
| Status | 2026 Feb 24 |
| DISPLAY | |
| Size | 6.74 inches |
| Screen to body | 85.0% |
| Type | IPS LCD |
| Brightness | 1200 nits (HBM) |
| Refresh rate | 120Hz |
| Resolution | 720 x 1600 px, 20:9 ratio |
| Pixel Density | 260 ppi |
| BODY | |
| Weight | 209g |
| Dimensions | 167.4 x 77.1 x 8.4 mm |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Colors | Voyage Black, Summit Platinum, Haze Blue |
| MEMORY | |
| RAM | 4GB (64GB,128GB) |
| Storage | 64GB, 128GB |
| Card | microSDXC |
| PERFORMANCE | |
| OS | Android 16, OriginOS 6 |
| GPU | Mali-G52 MP1 |
| Chipset | Unisoc T7225 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2, (wide) |
| Video | Yes |
| MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Features | LED flash, Panorama |
| Video | 1080p at 30fps |
| BATTERY | |
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 6500 mAh |
| USB | USB Type C 2.0, OTG |
| GENERAL | |
| WLAN | Wifi (802.11 a/b/g/n/ac), dual band |
| Positioning | Yes GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Wifi-hotspot | Yes |
| NFC | No |
| Radio | Yes |
| Infrared | Yes |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Speed | 2G/3G/4G |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Gaming | No |
Disclaimer : We can not guarantee that all this information is 100% correct.