Xiaomi 17 Ultra
Xiaomi 17 Ultra Specifications
| LAUNCH | |
| Announced | 28 Feb 2026 |
| Status | 2026 March 10 |
| DISPLAY | |
| Size | 6.9 inches |
| Screen to body | 92.3 % |
| Type | LTPO AMOLED, 68B colors |
| Brightness | 3500 nits (peak) |
| HDR10/HDR+support | HDR10+, Dolby Vision |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Resolution | 1200 x 2608 px, 19.5:9 ratio |
| Pixel Density | 416 ppi |
| Protection | Xiaomi Shield Glass 3.0 |
| BODY | |
| Weight | 218.4g or 223.4g |
| Dimensions | 162.9 x 77.6 x 8.3 mm |
| Build | Glass front, fiber-reinforced plastic back / silicone polymer back (eco leather), aluminum alloy frame |
| Colors | Black, Starlit Green, White |
| MEMORY | |
| RAM | 16GB (512GB,1TB) |
| Storage | 512GB, 1TB |
| Card | No |
| PERFORMANCE | |
| OS | Android 16, HyperOS 3 |
| GPU | Adreno 840 |
| Chipset | Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) |
| CPU | Octa-core (2x4.6 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 50 MP, f/2.2, 21mm (wide), 1/2.7", 0.61µm, AF |
| Features | HDR, Panorama |
| Video | 4K at 30/60fps, 1080p at 30/60/120fps, gyro-EIS |
| MAIN CAMERA | |
| Triple | 50 MP, f/1.7, 23mm (wide), 1.0"-type, 1.6µm, dual pixel PDAF, OIS 200 MP, f/2.4-3.0, 75-100mm (periscope telephoto), 1/1.4", 0.56µm, multi-directional PDAF (30cm - ∞), OIS, 3.2-4.3x continuous optical zoom, zoom ring 50 MP, f/2.2, 14mm, 115˚ (ultrawide), 1/2.76", 0.64µm, dual pixel PDAF |
| Features | Dual-LED flash, HDR, Panorama, Laser AF, Color Spectrum sensor, Leica lenses |
| Video | 8K at 30fps, 4K at 30/60/120fps, 1080p at 30/60/120/240/480/960/1920fps, gyro-EIS, Dolby Vision HDR 10-bit rec. (4K at 60fps, 1080p) |
| BATTERY | |
| Type | Li-ion Si/C |
| Capacity | 6000 mAh |
| USB | USB Type C 3.2 Gen 2, OTG, DisplayPort |
| GENERAL | |
| WLAN | Wifi (802.11 a/b/g/n/ac/6e/7), dual or tri band, Direct Wifi |
| Positioning | Yes GPS GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, LHDC 5, MIHC |
| Wifi-hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared | Yes |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) |
| Speed | 2G/3G/4G/5G |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, proximity, gyro, compass, barometer |
| Gaming | Yes Good |
| MISC | |
| Models | 25128PNA1G, 2512BPNDAG |
Disclaimer : We can not guarantee that all this information is 100% correct.