Vivo T5x
Vivo T5x Specifications
| LAUNCH | |
| Announced | 17 March 2026 |
| Status | 2026 March 24 |
| DISPLAY | |
| Size | 6.76 inches |
| Screen to body | 85.8% |
| Type | IPS LCD |
| Brightness | 1200 nits (HBM) |
| Refresh rate | 120Hz |
| Resolution | 1080 x 2344 px, 19.5:9 ratio |
| Pixel Density | 382 ppi |
| BODY | |
| Weight | 219g |
| Dimensions | 166.6 x 78.4 x 8.4 mm |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Colors | Cyber Green, Star Silver |
| MEMORY | |
| RAM | 6GB (128GB), 8GB (128GB,256GB) |
| Storage | 128GB, 256GB |
| Card | No |
| PERFORMANCE | |
| OS | Android 16, OriginOS 6 |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7400 Turbo (4 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 32 MP, f/2.5, (wide) |
| Video | 4K at 30fps, 1080p at 30fps |
| MAIN CAMERA | |
| Dual | 50 MP, (wide), 1/2.93", PDAF Auxiliary lens |
| Features | LED flash, Panorama |
| Video | 4K at 30fps, 1080p at 30fps, gyro-EIS |
| BATTERY | |
| Type | Li-Ion Si/C |
| Capacity | 7200 mAh |
| USB | USB Type C 2.0, OTG |
| GENERAL | |
| WLAN | Wifi (802.11 a/b/g/n/ac), dual band |
| Positioning | Yes GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Wifi-hotspot | Yes |
| NFC | No |
| Radio | No |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Speed | 2G/3G/4G/5G |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Gaming | Yes Good |
| MISC | |
| Models | V2545 |
Disclaimer : We can not guarantee that all this information is 100% correct.