Samsung Galaxy M17e
Samsung Galaxy M17e Specifications
| LAUNCH | |
| Announced | 17 March 2026 |
| Status | 2026 March 17 |
| DISPLAY | |
| Size | 6.7 inches |
| Screen to body | 83.6 % |
| Type | PLS LCD |
| Brightness | 650 nits (typ), 800 nits (HBM) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio |
| Pixel Density | 262 ppi |
| BODY | |
| Weight | 199 g |
| Dimensions | 167.4 x 77.4 x 8.2 mm |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Colors | Blitz Blue, Vibe Violet |
| MEMORY | |
| RAM | 4GB (128GB), 6GB (128GB) |
| Storage | 128GB |
| Card | microSDXC |
| PERFORMANCE | |
| OS | Android 16, up to 6 major Android upgrades, One UI 8 |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/4.0", 1.12µm |
| Video | 1080p at 30fps |
| MAIN CAMERA | |
| Dual | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF Auxiliary lens |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p at 30/60fps |
| BATTERY | |
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 6000 mAh |
| USB | USB Type C 2.0 |
| GENERAL | |
| WLAN | Wifi (802.11 a/b/g/n/ac), dual band, Direct WiFi |
| Positioning | Yes GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS, BDS |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| WiFi-hotspot | Yes |
| NFC | No |
| Radio | Yes |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Speed | 2G/3G/4G/5G |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Gaming | Yes |
| MISC | |
| Models | SM-M076B, SM-M076B/DS |
Disclaimer : We can not guarantee that all this information is 100% correct.