Vivo V70 Fe
Vivo V70 Fe Specifications
| LAUNCH | |
| Announced | 09 March 2026 |
| Status | 2026 March 17 |
| DISPLAY | |
| Size | 6.83 inches |
| Screen to body | 90.7 % |
| Type | AMOLED, 1B colors |
| Brightness | 1900 nits (HBM) |
| HDR10/HDR+support | HDR10+ |
| Refresh rate | 120Hz |
| Resolution | 1260 x 2800 px, 20:9 ratio |
| Pixel Density | 449 ppi |
| Protection | Mohs level 4 |
| BODY | |
| Weight | 200g |
| Dimensions | 163.7 x 76.2 x 7.6 mm |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Colors | Ocean Blue, Titanium Silver, Muse Purple |
| MEMORY | |
| RAM | 8GB (256GB,512GB), 12GB (256GB) |
| Storage | 256GB, 512GB |
| Card | No |
| PERFORMANCE | |
| OS | Android 16, OriginOS 6 |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7360 Turbo (4 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 32 MP, f/2.2, 22mm (wide), 1/3.1", 0.7µm |
| Video | 4K, 1080p |
| MAIN CAMERA | |
| Dual | 200 MP, f/1.9, 24mm (wide), 1/1.56", PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 120Ëš (ultrawide), 1/4.0" |
| Features | Ring-LED flash, HDR, Panorama |
| Video | 4K, 1080p, gyro-EIS, OIS |
| BATTERY | |
| Type | Li-Ion Si/C |
| Capacity | 7000 mAh |
| USB | USB Type C 2.0, OTG |
| GENERAL | |
| WLAN | Yes dual band |
| Positioning | Yes GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Wifi-hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared | Yes |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Speed | 2G/3G/4G/5G |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Gaming | Yes Good |
| MISC | |
| Models | V2550 |
Disclaimer : We can not guarantee that all this information is 100% correct.