Tecno Camon 50 Pro
Tecno Camon 50 Pro Specifications
| LAUNCH | |
| Announced | 10 March 2026 |
| Status | 2026 March 10 |
| DISPLAY | |
| Size | 6.78 inches |
| Screen to body | 89.6 % |
| Type | AMOLED |
| Brightness | 4500 nits (peak) |
| HDR10/HDR+support | HDR10 |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Resolution | 1208 x 2644 px, 19.5:9 ratio |
| Pixel Density | 429 ppi |
| BODY | |
| Weight | 185g |
| Dimensions | 162.4 x 77 x 7.8 mm |
| Colors | Moonshadow Black, Cypress Green, Misty Purple, Nebula Titanium |
| MEMORY | |
| RAM | 8GB (256GB), 12GB (256GB,512GB) |
| Storage | 256GB, 512GB |
| Card | Unspecified |
| PERFORMANCE | |
| OS | Android 16, up to 3 major Android upgrades, HIOS 16 |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7400 Ultimate (4 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 50 MP, (wide) |
| Video | Yes |
| MAIN CAMERA | |
| Triple | 50 MP, f/1.8, 23mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF, OIS 50 MP, f/2.4, 70mm (telephoto), AF, OIS, 3x optical zoom 8 MP, f/2.2, 14mm, 112˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm |
| Features | LED flash, HDR, Panorama |
| Video | Yes |
| BATTERY | |
| Capacity | 6500 mAh |
| USB | USB Type C 2.0, OTG |
| GENERAL | |
| WLAN | Yes |
| Positioning | Yes GPS |
| Bluetooth | Yes |
| WiFi-hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| Radio | Yes |
| Infrared | Yes |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Speed | 2G/3G/4G/5G |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, proximity, compass |
| Gaming | Yes |
| MISC | |
| Models | CN7c |
Disclaimer : We can not guarantee that all this information is 100% correct.