Tecno Spark 40 Pro Plus
Tecno Spark 40 Pro Plus Specifications
| LAUNCH | |
| Announced | 02 July 2025 |
| Status | 2025 July 07 |
| DISPLAY | |
| Size | 6.78 inches |
| Screen to body | 89.3 % |
| Type | AMOLED, 1B colors |
| Brightness | 1600 nits (HBM), 4500 nits (peak) |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Resolution | 1224 x 2720 px, 20:9 ratio |
| Pixel Density | 440 ppi |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| BODY | |
| Weight | 160.4g |
| Dimensions | 163.9 x 75.8 x 6.5 mm |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 7i), plastic back, plastic frame |
| Colors | Nebula Black, Tundra Green, Aurora White, Moon Titanium |
| MEMORY | |
| RAM | 8GB (128GB,256GB) |
| Storage | 128GB, 256GB |
| Card | No |
| PERFORMANCE | |
| OS | Android 15, up to 3 major Android upgrades, HIOS 15 |
| GPU | Mali-G57 MC2 (1.1GHz) |
| Chipset | Mediatek Helio G200 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.2, (wide), 1/3.1", 1.12µm |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 1080p at 30fps |
| MAIN CAMERA | |
| Dual | 50 MP, f/1.6, (wide), 1/2.8", 0.64µm, PDAF Auxiliary lens |
| Features | Dual-LED flash, HDR |
| Video | 1440p at 30fps, 1080p at 30fps, gyro-EIS |
| BATTERY | |
| Capacity | 5200 mAh |
| USB | USB Type C 2.0, OTG |
| GENERAL | |
| WLAN | Wifi (802.11 a/b/g/n/ac), dual band |
| Positioning | Yes GPS |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| WiFi-hotspot | Yes |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Radio | Yes |
| Infrared | Yes |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Speed | 2G/3G/4G |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Gaming | Yes |
| MISC | |
| Models | KM7 |
Disclaimer : We can not guarantee that all this information is 100% correct.