Tecno Spark 40
Tecno Spark 40 Specifications
| LAUNCH | |
| Announced | 02 July 2025 |
| Status | 2025 July |
| DISPLAY | |
| Size | 6.67 inches |
| Screen to body | 84.2 % |
| Type | IPS LCD |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Resolution | 720 x 1600 px, 20:9 ratio |
| Pixel Density | 263 ppi |
| BODY | |
| Weight | 188g |
| Dimensions | 165.6 x 77 x 7.7 mm |
| Colors | Ink Black, Titanium Grey, Sun Orange, Veil White, Mirage Blue |
| MEMORY | |
| RAM | 4GB (128GB,256GB), 6GB (128GB), 8GB (256GB) |
| Storage | 128GB, 256GB |
| Card | microSDXC |
| PERFORMANCE | |
| OS | Android 15, HIOS 15 |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Chipset | Mediatek Helio G81 (12 nm) Mediatek Helio G91 (12 nm) - NFC model |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, (wide) |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 1080p at 30fps |
| MAIN CAMERA | |
| Single | 50 MP, (wide), PDAF Auxiliary lens |
| Features | Dual-LED flash, HDR |
| Video | 1440p at 30fps, 1080p at 30fps |
| BATTERY | |
| Capacity | 5200 mAh |
| USB | USB Type C |
| GENERAL | |
| WLAN | Yes |
| Positioning | Yes GPS |
| Bluetooth | Yes |
| WiFi-hotspot | Yes |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Radio | Yes |
| Infrared | Yes |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Speed | 2G/3G/4G |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted); unspecified sensors |
| Gaming | No |
| MISC | |
| Models | KM5 |
Disclaimer : We can not guarantee that all this information is 100% correct.