Tecno Pova 7 Ultra
Tecno Pova 7 Ultra Specifications
| LAUNCH | |
| Announced | 20 July 2025 |
| Status | 2025 July |
| DISPLAY | |
| Size | 6.67 inches |
| Screen to body | 89.3 % |
| Type | AMOLED, 1B colors, |
| Brightness | 4500 nits (peak) |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Resolution | 1260 x 2800 px, 20:9 ratio |
| Pixel Density | 460 ppi |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| BODY | |
| Weight | 199g |
| Dimensions | 160 x 75.2 x 8.9 mm |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 7i), plastic frame, plastic back |
| Colors | Geek White, Geek Black |
| MEMORY | |
| RAM | 8GB (256GB), 12GB (256GB) |
| Storage | 256GB |
| Card | No |
| PERFORMANCE | |
| OS | Android 15, HIOS 15 |
| GPU | Mali G615-MC6 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8350 Ultimate (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.35 GHz Cortex-A715 & 3x3.20 GHz Cortex-A715 & 4x2.20 GHz Cortex-A510) |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 13 MP, (wide) |
| Video | 4K at 30fps, 1080p at 30/60fps |
| MAIN CAMERA | |
| Dual | 108 MP, (wide), 0.7µm, PDAF 8 MP, (ultrawide) |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 4K at 30/60fps, 1080p at 30/60fps |
| BATTERY | |
| Capacity | 6000 mAh |
| USB | USB Type C 2.0, OTG |
| GENERAL | |
| WLAN | Yes |
| Positioning | Yes GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Bluetooth | Yes |
| WiFi-hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| Radio | Yes |
| Infrared | Yes |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Speed | 2G/3G/4G/5G |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Gaming | Yes Excellent |
| MISC | |
| Models | LJ9 |
Disclaimer : We can not guarantee that all this information is 100% correct.