Infinix Note 60
Infinix Note 60 Specifications
| LAUNCH | |
| Announced | 18 Feb 2026 |
| Status | 2026 March |
| DISPLAY | |
| Size | 6.78inches |
| Screen to body | 89.4% |
| Type | AMOLED |
| Brightness | 700 nits (typ), 1600 nit (HBM), 4500 nits (peak) |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Resolution | 1208 x 2644 px, 19.5:9 ratio |
| Pixel Density | 429 ppi |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| BODY | |
| Weight | 199 g |
| Dimensions | 162.4 x 77.2 x 7.5 mm |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 7i), aluminum frame, aluminum back |
| Colors | Mist Titanium, Mocha Brown, Midnight Black, Fizz Blue, Rose Gold |
| MEMORY | |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB, 256GB |
| Card | No |
| PERFORMANCE | |
| OS | Android 16, up to 3 major Android upgrades, XOS 16 |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7400 Ultimate (4 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.2, (wide), 1.12µm |
| Video | 4K at 30fps, 1080p at 30/60fps |
| MAIN CAMERA | |
| Dual | 50 MP, f/1.6, (wide), 0.8µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 112˚ (ultrawide), 1.12µm |
| Features | Dual-LED flash, HDR, Panorama |
| Video | 4K at 30fps, 1080p at 30/60/120fps |
| BATTERY | |
| Capacity | 6150 mAh or 6500 mAh |
| USB | USB Type C 2.0, OTG |
| GENERAL | |
| WLAN | Wifi (802.11 a/b/g/n/ac), dual-band |
| Positioning | Yes GPS |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| WiFi-hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| Radio | Yes |
| Infrared | Yes |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE /5G |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Speed | 2G/3G/4G/5G |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, heart rate, SpO2 |
| MISC | |
| Models | X6879 |
Disclaimer : We can not guarantee that all this information is 100% correct.