Infinix Note Edge
Infinix Note Edge Specifications
| LAUNCH | |
| Announced | 19 Jan 2026 |
| Status | 2026 Jan 31 |
| DISPLAY | |
| Size | 6.78 inches |
| Screen to body | 88.8 % |
| Type | AMOLED, 1B colors |
| Brightness | 700 nits (typ), 1600 nits (HBM), 4500 nits (peak) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Resolution | 1208 x 2644 px, 19.5:9 ratio |
| Pixel Density | 429 ppi |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| BODY | |
| Weight | 190 g |
| Dimensions | 163.1 x 77.4 x 7.2 mm |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Colors | Lunar Titanium, Silk Green, Orange, Stellar Blue, Shadow Black |
| MEMORY | |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB, 256GB |
| Card | microSDXC |
| PERFORMANCE | |
| OS | Android 16, up to 3 major Android upgrades, XOS 16 |
| GPU | Mali-G610 MC2 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7100 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.2 (wide) |
| Video | 1440p at 30fps, 1080p at 30fps |
| MAIN CAMERA | |
| Single | 50 MP, (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF |
| Features | Dual-LED flash, HDR, Panorama |
| Video | 1440p at 30fps, 1080p at 30fps |
| BATTERY | |
| Capacity | 6500 mAh |
| USB | USB Type C 2.0, OTG |
| GENERAL | |
| WLAN | Wifi (802.11 a/b/g/n/ac), dual-band |
| Positioning | Yes GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| WiFi-hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| Radio | Yes |
| Infrared | Yes |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Speed | 2G/3G/4G/5G |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| MISC | |
| Models | X6887 |
Disclaimer : We can not guarantee that all this information is 100% correct.