ZTE Blade V80 Max
ZTE Blade V80 Max Specifications
| LAUNCH | |
| Announced | 20 Jan 2026 |
| Status | 2026 Jan 31 |
| DISPLAY | |
| Size | 6.9 inches |
| Screen to body | 84.7% |
| Type | IPS LCD |
| Brightness | 780 nits |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Resolution | 720 x 1640 px |
| Pixel Density | 260 ppi |
| Protection | Scratch-resistant glass |
| BODY | |
| Weight | 191g |
| Domensions | 171.6 x 77.8 x 8.3 mm |
| Build | Glass front, plastic frame |
| Colors | Stardust Purple, Stellar Silver, Aurellia Gold, Space Black, Sky Cyan |
| MEMOREY | |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB, 256GB |
| Card | microSDXC |
| PERFORMANCE | |
| OS | Android 16 |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Chipset | Unisoc T7250 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP |
| Video | 1080p at 30fps |
| MAIN CAMERA | |
| Triple | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, Panorama |
| Video | 1080p at 30fps |
| BATTERY | |
| Capacity | 6000 mAh |
| USB | USB Type C 2.0 |
| GENERAL | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 (a/b/g/n/ac), dual band |
| Positioning | Yes GPS, GLONASS, GALILEO |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Wifi-hotspot | Yes |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Radio | not specified |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSP / LTE |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Speed | 2G/3G/4G |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Gaming | No |
Disclaimer : We can not guarantee that all this information is 100% correct.