ZTE Blade X1001
ZTE Blade X1001 Specifications
| LAUNCH | |
| Announced | Feb 2026 |
| Status | 2026 March |
| DISPLAY | |
| Size | 10.1 inches |
| Screen to body | 83.6 % |
| Type | IPS LCD |
| Resolution | 800 x 1280 px, 16:10 ratio |
| Pixel Density | 149 ppi |
| Protection | Mohs level 4 |
| BODY | |
| Weight | 460 g |
| Domensions | 238.4 x 148.4 x 8 mm |
| Colors | Gray |
| MEMOREY | |
| RAM | 4GB |
| Storage | 64GB |
| Card | not specified |
| PERFORMANCE | |
| OS | Android 14 |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Chipset | Unisoc T606 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x1.6 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
| Video | Yes |
| MAIN CAMERA | |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| BATTERY | |
| Capacity | 6000 mAh |
| USB | USB Type C |
| GENERAL | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 (a/b/g/n/ac), dual band |
| Positioning | Yes GPS |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Wifi-hotspot | Yes |
| NFC | No |
| Radio | No |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSP / LTE |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Speed | 2G/3G/4G |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
| Gaming | No |
| MISC | |
| Models | X1001 |
Disclaimer : We can not guarantee that all this information is 100% correct.