Itel Zeno 100
Itel Zeno 100 Specifications
| LAUNCH | |
| Announced | 06 March 2026 |
| Status | 2026 March 06 |
| DISPLAY | |
| Size | 6.6 inches |
| Type | IPS LCD |
| Brightness | 480 nits |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Resolution | 720 x 1612 px, 20:9 ratio |
| Pixel Density | 267 ppi |
| BODY | |
| Weight | 184g |
| Dimensions | 164 x 76 x 8 mm |
| Colors | Pure Black, Silk Green, Titanium Gold |
| MEMORY | |
| RAM | 3GB, 4GB |
| Storage | 64GB |
| Card | microSDXC |
| PERFORMANCE | |
| OS | Android 15 (Go edition), itel OS 15 |
| GPU | PowerVR GE8322 |
| Chipset | Unisoc T7100 |
| CPU | Octa-core 1.8 GHz |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
| Video | Yes |
| MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p at 30fps |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| USB | USB Type C |
| GENERAL | |
| WLAN | WiFi (802.11 a/b/g/n/ac), dual band |
| Positioning | Yes GPS |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Wifi-hotspot | Yes |
| NFC | No |
| Radio | not specified |
| Infrared | Yes |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSP / LTE |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Speed | 2G/3G/4G |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer |
| Gaming | No |
Disclaimer : We can not guarantee that all this information is 100% correct.