Motorola Moto G47
Motorola Moto G47 Specifications
| LAUNCH | |
| Announced | 29 April 2026 |
| Status | 2026 May |
| DISPLAY | |
| Size | 6.67 inches |
| Screen to body | 84.5% |
| Type | IPS LCD |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Resolution | 1080 x 2400 px, 20:9 ratio |
| Pixel Density | 395 ppi |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| BODY | |
| Weight | 191g |
| Dimensions | 166.2 x 76.5 x 7.8 mm |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 3), plastic frame, silicone polymer (eco leather) back |
| Colors | PANTONE Impenetrable, Nautical Blue, Fuchsia Red |
| MEMORY | |
| RAM | 8GB (128GB,256GB) |
| Storage | 128GB, 256GB |
| Card | No |
| PERFORMANCE | |
| OS | Android 16 |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, 1.12µm |
| Video | 2K at 30fps, 1080p at 30/60fps |
| MAIN CAMERA | |
| Dual | 108 MP, f/1.7, (wide), 0.64µm, PDAF 2 MP (macro) |
| Features | LED flash, HDR, Panorama |
| Video | 1440p at 30fps, 1080p at 30/60fps |
| BATTERY | |
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 5200 mAh |
| USB | USB Type C 2.0 |
| GENERAL | |
| WLAN | Wifi (802.11 a/b/g/n/ac), dual band |
| Positioning | Yes GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Wifi-hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSP / LTE / 5G |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Speed | 2G/3G/4G/5G |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Gaming | Yes |
Disclaimer : We can not guarantee that all this information is 100% correct.