Motorola Razr 70 Ultra
Motorola Razr 70 Ultra Specifications
| LAUNCH | |
| Announced | 29 April 2026 |
| Status | 2026 April 29 |
| DISPLAY | |
| Size | Unfolded: 7.0 inches Folded: 4.0 inches |
| Screen to body | 87.3% |
| Type | Unfolded: Foldable LTPO AMOLED, 1B colors Folded: Second external LTPO AMOLED, 1B colors |
| Brightness | Unfolded: 5000 nits (peak) Folded: 3000 nits (peak) |
| HDR10/HDR+support | Unfolded: HDR10+, Dolby Vision Folded: Dolby Vision, HDR10+ |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Resolution | Unfolded: 1224 x 2992 px Folded: 1272 x 1080 px |
| Pixel Density | Unfolded: 462 ppi Folded: 417 ppi |
| Protection | Gorilla Glass Ceramic |
| BODY | |
| Weight | 199g |
| Dimensions | Unfolded: 171.5 x 74 x 7.2 mm Folded: 88.1 x 74 x 15.7 mm |
| Build | Plastic front (unfolded), glass front (folded, Gorilla Glass Ceramic), aluminum frame |
| Colors | Pantone: Orient Blue, Cocoa |
| MEMORY | |
| RAM | 16GB (512GB) |
| Storage | 512GB |
| Card | No |
| PERFORMANCE | |
| OS | Android 16 |
| GPU | Adreno 830 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Elite (3 nm) |
| CPU | Octa-core (2x4.47 GHz Oryon+ 6x3.53 GHz Oryon) |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 50 MP, f/2.0, (wide), 1.28µm |
| Video | 4K at 30/60fps, 1080p at 30/60fps |
| MAIN CAMERA | |
| Dual | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.56", 2.0µm, PDAF, OIS 50 MP, f/2.0, 122˚ (ultrawide), 1/2.93", 1.2µm |
| Features | LED flash, HDR, Panorama, Pantone Validated Colour and Skin Tones |
| Video | 8K at 30fps, 4K at 30/60/120fps, 1080p at 30/60/120/240fps, Dolby Vision HDR10+ |
| BATTERY | |
| Capacity | 5000 mAh |
| USB | USB Type C 2.0 |
| GENERAL | |
| WLAN | Wifi (802.11 a/b/g/n/ac/6e/7), tri band |
| Positioning | Yes GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZS |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Wifi-hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| SIM | Nano-SIM + eSIM |
| Speed | 2G/3G/4G/5G |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Gaming | Yes |
Disclaimer : We can not guarantee that all this information is 100% correct.
Related Mobile