Motorola Razr 70 Plus
Motorola Razr 70 Plus Specifications
| LAUNCH | |
| Announced | 29 April 2026 |
| Status | 2026 April 29 |
| DISPLAY | |
| Size | Unfolded: 6.9 inches Folded: 4.0 inches |
| Screen to body | 85.1% |
| Type | Unfolded: Foldable LTPO AMOLED, 1B colors Folded: Second external LTPS AMOLED, 1B colors |
| Brightness | Unfolded: 3000 nits (peak) Folded: 2400 nits (peak) |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Resolution | Unfolded: 1084 x 2640 px Folded: 1272 x 1080 px |
| Pixel Density | Unfolded: 414 ppi Folded: 417 ppi |
| Protection | Gorilla Glass Victus |
| BODY | |
| Weight | 189g |
| Dimensions | Unfolded: 171.4 x 74 x 7.1 mm Folded: 88.1 x 74 x 15.3 mm |
| Build | Plastic front (unfolded), glass front (folded, Gorilla Glass Victus), hinge (titanium) |
| Colors | Pantone: Mountain View |
| MEMORY | |
| RAM | 12GB (256GB) |
| Storage | 256GB |
| Card | No |
| PERFORMANCE | |
| OS | Android 16 |
| GPU | Adreno 735 |
| Chipset | Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.0 GHz Cortex-X4 & 4x2.8 GHz Cortex-A720 & 3x2.0 GHz Cortex-A520) |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 32 MP, f/2.4, (wide), 0.7µm |
| Features | HDR |
| Video | 4K at 30/60fps, 1080p at 30/60/240fps, HDR10+, Dolby Vision |
| MAIN CAMERA | |
| Dual | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.95", 0.8µm, PDAF, OIS 50 MP, f/2.0, 122˚ (ultrawide), 1/2.76", 1.28µm |
| Features | LED flash, HDR, Panorama, Pantone Validated |
| Video | 4K at 30/60fps, 1080p at 30/60/240fps, HDR10+, Dolby Vision |
| BATTERY | |
| Capacity | 4500 mAh |
| USB | USB Type C 2.0 |
| GENERAL | |
| WLAN | Wifi (802.11 a/b/g/n/ac/ax/6e/7), tri band |
| Positioning | Yes GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZS |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Wifi-hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| SIM | Nano-SIM + eSIM |
| Speed | 2G/3G/4G/5G |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, compass, barometer |
| Gaming | Yes |
Disclaimer : We can not guarantee that all this information is 100% correct.
Related Mobile