Honor 400 Pro (China)
Honor 400 Pro (China) Specifications
| Launch | |
| Announced | 02 June 2025 |
| Status | 2025 June 08 |
| DISPLAY | |
| Size | 6.55 inches |
| Screen to body | 90.3% |
| Type | AMOLED, 1B colors |
| Brightness | 5000 nits (peak) |
| HDR10/HDR+support | HDR Vivid |
| Refresh rate | 120Hz |
| Resolution | 1264 x 2736 px, 19.5:9 ratio |
| Pixel Density | 460 ppi |
| Protection | Aluminosilicate glass |
| BODY | |
| Weight | 204g |
| Dimension | 156.3 x 74.7 x 7.8 mm |
| Build | Glass front, aluminum frame |
| Colour | Black, Silver, Pink, Blue |
| MEMORY | |
| RAM | 12GB (256GB,512GB), 16GB (512GB,1TB) |
| Storage | 256GB, 512GB |
| Card | No |
| PERFORMANCE | |
| OS | Android 15, MagicOS 9 |
| GPU | Adreno 750 |
| Chipset | Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.3 GHz Cortex-X4 & 3x3.2 GHz Cortex-A720 & 2x3.0 GHz Cortex-A720 & 2x2.3 GHz Cortex-A520) |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 50 MP, f/2.0, (wide) |
| Feature | HDR |
| Video | 4K, 1080p, gyro-EIS |
| MAIN CAMERA | |
| Triple | 200 MP, f/1.9, (wide), 1/1.4", PDAF, OIS 50 MP, f/2.4, (telephoto), 1/2.0", 0.8µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom 12 MP, f/2.2, 112˚ (ultrawide), AF |
| Feature | LED flash, HDR, Panorama |
| Video | 4K, 1080p, gyro-EIS, OIS |
| BATTERY | |
| Type | Li-Ion Si/C |
| Capacity | 7200 mAh |
| USB | USB Type C 2.0, OTG |
| GENERAL | |
| WLAN | Wifi (802.11 a/b/g/n/ac/6/7), dual band, Direct Wifi |
| Positing | Yes GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS, NavIC |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| Wifi-hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared | Yes |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sim | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Speed | 2G/3G/4G/5G |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| FEATURE | |
| Sensor | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Disclaimer : We can not guarantee that all this information is 100% correct.