Honor GT Pro
Honor GT Pro Specifications
| Launch | |
| Announced | 23 April 2025 |
| Status | 2025 April 23 |
| DISPLAY | |
| Size | 6.78 inches |
| Screen to body | 87.9% |
| Type | LTPO AMOLED, 1B colors |
| Brightness | 1600 nits (HBM), 6000 nits (peak) |
| Refresh rate | 144Hz |
| Resolution | 1224 x 2800 px |
| Pixel Density | 453 ppi |
| Protection | Giant rhino glass |
| BODY | |
| Weight | 212g |
| Dimension | 162.1 x 75.7 x 8.6 mm |
| Build | Glass front (Giant rhino glass), aluminum frame, fiber-reinforced plastic back |
| Colour | Black, Gold, White |
| MEMORY | |
| RAM | 12GB (256GB,512GB), 16GB (512GB,1TB) |
| Storage | 256GB, 512GB, 1TB |
| Card | No |
| PERFORMANCE | |
| OS | Android 15, MagicOS 9 |
| GPU | Adreno 830 |
| Chipset | Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite (3 nm) |
| CPU | Octa-core (2x4.47 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6x3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M) |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 50 MP, f/2.0, 22mm (wide) |
| Feature | HDR |
| Video | 4K at 30/60fps, 1080p at 30/60fps, gyro-EIS |
| MAIN CAMERA | |
| Triple | 50 MP, f/2.0, (wide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF, OIS 50 MP, f/2.4, (telephoto), 1/2.0", 0.8µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom 50 MP, f/2.0, 122˚ (ultrawide), AF |
| Feature | LED flash, HDR, Panorama |
| Video | 4K at 24/30/60fps, 1080p at 30/60/120/240fps, gyro-EIS, OIS, HDR Vivid |
| BATTERY | |
| Type | Li-Ion Si/C |
| Capacity | 7200 mAh |
| USB | USB Type C, OTG |
| GENERAL | |
| WLAN | Wifi (802.11 a/b/g/n/ac/6/7), dual band, Direct Wifi |
| Positing | Yes GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS, NavIC |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| Wifi-hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared | Yes |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sim | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Speed | 2G/3G/4G/5G |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| FEATURE | |
| Sensor | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Disclaimer : We can not guarantee that all this information is 100% correct.