Honor Magic V Flip 2
Honor Magic V Flip 2 Specifications
| Launch | |
| Announced | 21 Aug 2025 |
| Status | 2025 Aug 21 |
| DISPLAY | |
| Size | Unfolded: 6.82 inches Folded: 4 inches |
| Screen to body | 86.1% |
| Type | Unfolded: Foldable LTPO OLED, 1B colors Folded: LTPO OLED |
| HDR10+/HDR+support | HDR, Dolby Vision |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Resolution | Unfolded: 1232 x 2868 px, 21:9 ratio Folded: 1200 x 1092 px |
| Pixel Density | Unfolded: 458 ppi Folded: 405 ppi |
| BODY | |
| Weight | 204g |
| Dimension | Unfolded: 167.1 x 75.6 x 6.9 mm Folded: 86.2 x 75.6 x 15.5 mm |
| Build | Aluminum frame |
| Colour | Purple, Silver, Blue, Gray |
| MEMORY | |
| RAM | 12GB (256GB,512GB,1TB), 16GB (1TB) |
| Storage | 256GB, 512GB, 1TB |
| Card | No |
| PERFORMANCE | |
| OS | Android 15, MagicOS 9 |
| GPU | Adreno 750 |
| Chipset | Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.3 GHz Cortex-X4 & 3x3.2 GHz Cortex-A720 & 2x3.0 GHz Cortex-A720 & 2x2.3 GHz Cortex-A520) |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 50 MP, f/2.0, (wide), AF |
| Video | 4K, 1080p |
| MAIN CAMERA | |
| Dual | 200 MP, f/1.9, (wide), 1/1.3", 0.6µm, multi-directional PDAF, OIS 50 MP, f/2.0, 120˚ (ultrawide), AF |
| Feature | LED flash, HDR, Panorama |
| Video | 4K, 1080p, gyro-EIS |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po Si/C |
| Capacity | 5500 mAh |
| USB | USB Type C 2.0, OTG |
| GENERAL | |
| WLAN | Wifi (802.11 a/b/g/n/ac/6), dual band, Direct WiFi |
| Positing | Yes GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, ASHA |
| Wifi-hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared | Yes |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Sim | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Speed | 2G/3G/4G/5G |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| FEATURE | |
| Sensor | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity (ultrasonic), compass |
Disclaimer : We can not guarantee that all this information is 100% correct.