Honor Magic V6
Honor Magic V6 Specifications
| LAUNCH | |
| Announced | 01 March 2025 |
| Status | 2025 March 13 |
| DISPLAY | |
| Size | Unfolded: 7.95 inches Folded: 6.52 inches |
| Screen to body | 89.1% |
| Type | Unfolded: Foldable LTPO2 AMOLED, 1B colors Folded: LTPO2 OLED, 1B colors |
| Brightness | Unfolded: 5000nits (peak) Folded: 6000 nits (peak) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Resolution | Unfolded: 2172 x 2352 px Folded: 1080 x 2420 px |
| Pixel Density | Unfolded: 403 ppi Folded: 406 ppi |
| Protection | Honor Super Armored Inner Screen |
| BODY | |
| Weight | 258g |
| Dimensions | Unfolded: 156.7 x 145.6 x 4.0 mm or 4.1 mm Folded: 156.7 x 74.5 x 8.8 mm or 9.0 mm |
| Colors | Gold, Red, Black, White |
| MEMORY | |
| RAM | 12GB (256GB,512GB), 16GB (512GB,1TB) |
| Storage | 256GB ,512GB ,1TB |
| Card | No |
| PERFORMANCE | |
| OS | Android 16, up to 7 major Android upgrades, MagicOS 10 |
| GPU | Adreno 840 |
| Chipset | Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) |
| CPU | Octa-core (2x4.6 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 20 MP, f/2.2, (wide) |
| Features | HDR |
| Video | 4K at 30fps, 1080p at 30fps, gyro-EIS |
| MAIN CAMERA | |
| Triple | 50 MP, f/1.6, 23mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF, OIS 64 MP, f/2.5, 70mm (periscope telephoto), 1/2.0", 0.7µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom 50 MP, f/2.2, 13mm, 122˚ (ultrawide), AF |
| Features | Laser AF, LED flash, HDR, Panorama |
| Video | 4K at 30/60fps (10-bit), 1080p at 30/60fps, gyro-EIS, OIS |
| BATTERY | |
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 6660 mAh - Global, 7150 mAh (1TB), 6850 mAh (256/512GB) - China |
| USB | USB Type C 3.1, OTG, Display Port 1.2 |
| GENERAL | |
| WLAN | Wifi (802.11 a/b/g/n/ac/6e/7), dual band, Direct WiFi |
| Positioning | Yes GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, aptX HD |
| Wifi-hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared | Yes |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) Nano-SIM + Nano-SIM |
| Speed | 2G/3G/4G/5G |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Gaming | Yes |
| MISC | |
| Models | PNM-N49, PNM-AN10, PNM-AN20 |
Disclaimer : We can not guarantee that all this information is 100% correct.