Honor Magic8 RSR Porsche Design
Honor Magic8 RSR Porsche Design
Specifications
| Launch | |
| Announced | 19 Jan 2026 |
| Status | 2026 Jan 23 |
| DISPLAY | |
| Size | 6.71 inches |
| Screen to body | 89.6% |
| Type | LTPO OLED, 1B colors |
| Brightness | 1800 nits (HBM), 6000 nits (peak) |
| HDR10/HDR+support | Dolby Vision, HDR Vivid |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Resolution | 1256 x 2808 px, 20:9 ratio |
| Pixel Density | 458 ppi |
| Protection | Honor Jurh Glass |
| BODY | |
| Weight | 239g |
| Dimension | 161.2 x 75 x 8.5 mm |
| Build | Glass front, aluminum frame |
| Colour | Gray, Violet |
| MEMORY | |
| RAM | 16GB (512GB), 24GB (1TB) |
| Storage | 512GB ,1TB |
| Card | No |
| PERFORMANCE | |
| OS | Android 16, MagicOS 10 |
| GPU | Adreno 840 |
| Chipset | Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) |
| CPU | Octa-core (2x4.6 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 50 MP, f/2.0, 22mm (wide), 1/2.93", 0.6µm, AF |
| Video | 4K at 30/60fps, 1080p at 30/60fps, gyro-EIS |
| MAIN CAMERA | |
| Triple | 50 MP, f/1.6, 23mm (wide), 1/1.3", 1.2µm, multi-directional PDAF, OIS 200 MP, f/2.6, 85mm (periscope telephoto), 1/1.4", 0.56µm, multi-directional PDAF, OIS, 3.7x optical zoom 50 MP, f/2.0, 12mm, 122˚ (ultrawide), 1/2.88", 0.61µm, dual pixel PDAF |
| Feature | LED flash, HDR, Panorama, Laser AF, Color Spectrum sensor |
| Video | 4K at 24/30/60/120fps, 1080p at 24/30/60/120/240fps, gyro-EIS, OIS, HDR, 10-bit video |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po Si/C |
| Capacity | 7200 mAh |
| USB | USB Type C 3.2, OTG, DisplayPort 1.2 |
| GENERAL | |
| WLAN | Wifi (802.11 a/b/g/n/ac/6/7), dual band, Direct Wifi |
| Positing | Yes GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, LHDC 5.0 |
| Wifi-hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared | Yes |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Sim | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) - INT Nano-SIM + Nano-SIM - CN |
| Speed | 2G/3G/4G/5G |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes Stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| FEATURE | |
| Sensor | Fingerprint (under display, ultrasonic), Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass |
Disclaimer : We can not guarantee that all this information is 100% correct.