Honor Pad X8b
Honor Pad X8b Specifications
| LAUNCH | |
| Announced | 13 Feb 2026 |
| Status | 2026 Feb 13 |
| DISPLAY | |
| Size | 11.0 inches |
| Screen to body | 80.3% |
| Type | TFT LCD |
| Brightness | 500 nits |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Resolution | 1200 x 1920 px, 16:10 ratio |
| Pixel Density | 207 ppi |
| BODY | |
| Weight | 496g |
| Dimensions | 256.9 x 168.5 x 7.3 mm |
| Build | Glass front, aluminum frame, aluminum back |
| Colors | Space Gray |
| MEMORY | |
| RAM | 4GB (128GB), 6GB (128GB), 8GB (256GB) |
| Storage | 128GB, 256GB |
| Card | No |
| PERFORMANCE | |
| OS | Android 16, MagicOS 10 |
| GPU | Adreno 610 |
| Chipset | Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Kryo 265 Gold & 4x1.9 GHz Kryo 265 Silver) |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.0 |
| Video | 1080p at 30fps |
| MAIN CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.0, AF |
| Features | HDR |
| Video | 1080p at 30fps |
| BATTERY | |
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 10100 mAh |
| USB | USB Type C, OTG |
| GENERAL | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 (a/b/g/n/ac), dual band |
| Positioning | No |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Wifi-hotspot | Yes |
| NFC | No |
| Radio | No |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| SIM | Nano-SIM |
| Speed | 2G/3G/4G |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
| Gaming | Yes |
| MISC | |
| Models | NDL2-W09 |
Disclaimer : We can not guarantee that all this information is 100% correct.