Honor X60 GT
Honor X60 GT Specifications
| Launch | |
| Announced | 22 April 2025 |
| Status | 2025 April 22 |
| DISPLAY | |
| Size | 6.7 inches |
| Screen to body | 90.8% |
| Type | AMOLED, 1B colors |
| Brightness | 5000 nits (peak) |
| HDR10/HDR+support | HDR |
| Refresh rate | 120Hz |
| Resolution | 1200 x 2664 px |
| Pixel Density | 436 ppi |
| Protection | Aluminosilicate glass |
| BODY | |
| Weight | 193g |
| Dimension | 161 x 74.2 x 7.7 mm |
| Colour | Silver, Black, Blue |
| MEMORY | |
| RAM | 12GB (256GB,512GB), 16GB (512GB) |
| Storage | 256GB, 512GB |
| Card | No |
| PERFORMANCE | |
| OS | Android 15, MagicOS 9 |
| GPU | Adreno 730 |
| Chipset | Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.2 GHz Cortex-X2 & 3x2.75 GHz Cortex-A710 & 4x2.0 GHz Cortex-A510) |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.5, (wide) |
| Video | 1080p at 30fps, gyro-EIS |
| MAIN CAMERA | |
| Dual | 50 MP, f/1.9, (wide), PDAF, OIS Auxiliary lens, AF |
| Feature | LED flash, HDR, Panorama |
| Video | 4K at 30fps, 1080p at 30fps, gyro-EIS, OIS |
| BATTERY | |
| Type | Li-Ion Si/C |
| Capacity | 6300 mAh |
| USB | USB Type C 2.0, OTG |
| GENERAL | |
| WLAN | Wifi (802.11 a/b/g/n/ac/6), dual band, Direct Wifi |
| Positing | Yes GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| Wifi-hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared | Yes |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Sim | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Speed | 2G/3G/4G/5G |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| FEATURE | |
| Sensor | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity (ultrasonic), compass |
Disclaimer : We can not guarantee that all this information is 100% correct.