Honor X6b
Honor X6b Specifications
| Launch | |
| Announced | June 2025 |
| Status | 2025 June |
| DISPLAY | |
| Size | 6.77 inches |
| Screen to body | 86.0% |
| Type | TFT LCD |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Resolution | 720 x 1610 px, 20:9 ratio |
| Pixel Density | 261 ppi |
| Protection | Aluminosilicate glass |
| BODY | |
| Weight | 191g or 193g |
| Dimension | 166.9 x 76.8 x 8.1 mm |
| Colour | Midnight Black, Forest Green |
| MEMORY | |
| RAM | 4GB (256GB) |
| Storage | 256GB |
| Card | No |
| PERFORMANCE | |
| OS | Android 14, MagicOS 8 |
| GPU | Adreno 613 |
| Chipset | Qualcomm SM4450 Snapdragon 4 Gen 2 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A78 & 6x1.95 GHz Cortex-A55) |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2, (wide) |
| Video | 1080p at 30fps |
| MAIN CAMERA | |
| Single | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF Auxiliary lens |
| Feature | LED flash, HDR |
| Video | 1080p at 30fps |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5200 mAh |
| USB | USB Type C 2.0, OTG |
| GENERAL | |
| WLAN | Wifi (802.11 a/b/g/n/ac), dual band, Direct Wifi |
| Positing | Yes GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Wifi-hotspot | Yes |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Radio | No |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sim | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Speed | 2G/3G/4G/5G |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| FEATURE | |
| Sensor | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Disclaimer : We can not guarantee that all this information is 100% correct.