Honor X6c
Honor X6c Specifications
| Launch | |
| Announced | 06 June 2025 |
| Status | 2025 June 06 |
| DISPLAY | |
| Size | 6.61 inches |
| Screen to body | 84.9% |
| Type | TFT LCD |
| Brightness | 1010 nits (peak) |
| Refresh rate | 120Hz |
| Resolution | 720 x 1604 px, 20:9 ratio |
| Pixel Density | 266 ppi |
| BODY | |
| Weight | 199g |
| Dimension | 164 x 75.6 x 8.4 mm |
| Colour | Midnight Black, Moonlight White, Ocean Cyan |
| MEMORY | |
| RAM | 6GB (128GB,256GB), 8GB (256GB) |
| Storage | 128GB, 256GB |
| Card | microSDXC |
| PERFORMANCE | |
| OS | Android 15, Magic OS 9 |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Chipset | Mediatek Helio G81 Ultra (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.7 GHz Cortex-A55) |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2, (wide) |
| Video | 1080p at 30fps |
| MAIN CAMERA | |
| Dual | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF Auxiliary lens |
| Feature | LED flash, HDR, Panorama |
| Video | 1080p at 30fps |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5300 mAh |
| USB | USB Type C 2.0, OTG |
| GENERAL | |
| WLAN | Wifi (802.11 a/b/g/n/ac), dual band, Direct Wifi |
| Positing | Yes GPS, GALILEO, GLONASS, BDS |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Wifi-hotspot | Yes |
| NFC | Yes (NIC-LX1, NIC-LX2 only) |
| Radio | Yes |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Sim | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Speed | 2G/3G/4G |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| FEATURE | |
| Sensor | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
Disclaimer : We can not guarantee that all this information is 100% correct.