Honor X6d
Honor X6d Specifications
| LAUNCH | |
| Announced | 23 Feb 2026 |
| Status | 2026 Feb |
| DISPLAY | |
| Size | 6.75 inches |
| Screen to body | 85.5% |
| Type | TFT LCD |
| Brightness | 450 nits |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Resolution | 720 x 1600 px, 20:9 ratio |
| Pixel Density | 260 ppi |
| Protection | Aluminosilicate glass |
| BODY | |
| Weight | 186g |
| Dimensions | 167 x 77 x 7.9 mm |
| Colors | Ocean Cyan, Midnight Black |
| MEMORY | |
| RAM | 4GB (128GB,256GB), 6GB (256GB) |
| Storage | 128GB, 256GB |
| Card | microSDXC |
| PERFORMANCE | |
| OS | Android 16, MagicOS 10 |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2, (wide) |
| Video | 1080p at 30fps |
| MAIN CAMERA | |
| Single | 50 MP, f/1.8, (wide) Auxiliary lens |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p at 30fps |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po Si/C |
| Capacity | 5260 mAh |
| USB | USB Type C 2.0, OTG |
| GENERAL | |
| WLAN | Wifi (802.11 a/b/g/n/ac), dual band, Direct Wifi |
| Positioning | Yes GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| Wifi-hotspot | Yes |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Radio | No |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Speed | 2G/3G/4G/5G |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Gaming | No |
| MISC | |
| Models | LNA-NX1, Nala-N31B, Nala-N32E |
Disclaimer : We can not guarantee that all this information is 100% correct.