Honor X70i
Honor X70i Specifications
| Launch | |
| Announced | 25 April 2025 |
| Status | 2025 April 30 |
| DISPLAY | |
| Size | 6.7 inches |
| Screen to body | 89.9% |
| Type | AMOLED |
| Brightness | 3500 nits (peak) |
| Refresh rate | 120Hz |
| Resolution | 1080 x 2412 px, 20:9 ratio |
| Pixel Density | 394 ppi |
| BODY | |
| Weight | 178.5g |
| Dimension | 161 x 74.6 x 7.3 mm |
| Colour | Black, White, Mint Green, Purple |
| MEMORY | |
| RAM | 8GB (256GB), 12GB (256GB,512GB) |
| Storage | 256GB, 512GB |
| Card | No |
| PERFORMANCE | |
| OS | Android 15, MagicOS 9 |
| GPU | IMG BXM-8-256 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7025 Ultra (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.5 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Video | 1080p at 30fps |
| MAIN CAMERA | |
| Single | 108 MP, f/1.8, (wide), 1/1.67", PDAF |
| Feature | LED flash, HDR, Panorama |
| Video | 1080p at 30fps |
| BATTERY | |
| Type | Li-Ion Si/C |
| Capacity | 6000 mAh |
| USB | USB Type C 2.0, OTG |
| GENERAL | |
| WLAN | Wifi (802.11 a/b/g/n/ac), dual band, Direct Wifi |
| Positing | Yes GPS, GALILEO, GLONASS, BDS |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| Wifi-hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sim | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Speed | 2G/3G/4G/5G |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| FEATURE | |
| Sensor | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, proximity (ultrasound), compass |
Disclaimer : We can not guarantee that all this information is 100% correct.