Huawei Pura X Max
Huawei Pura X Max Specifications
| LAUNCH | |
| Announced | 20 April 2026 |
| Status | 2026 May 31 |
| DISPLAY | |
| Size | Unfolded: 7.7 inches Folded: 5.4 inches |
| Screen to body | 89.8% |
| Type | Unfolded: Foldable LTPO2 OLED, 1B colors Folded: LTPO2 OLED, 1B colors |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Resolution | Unfolded: 1828 x 2584 px Folded: 1264 x 1848 px |
| Pixel Density | Unfolded: 412 ppi Folded: 412 ppi |
| Protection | Huawei Kunlun Glass 2 |
| BODY | |
| Weight | 229g |
| Dimensions | Unfolded: 166.5 x 120 x 5.2 mm Folded: 85 x 120 x 11.2 mm |
| Build | Glass front (Kunlun Glass 2), aluminosilicate glass back, aluminum frame |
| Colors | Black, Blue, Orange, White, Olive |
| MEMORY | |
| RAM | 12GB (256GB,512GB), 16GB (512GB,1TB) |
| Storage | 256GB ,512GB ,1TB |
| Card | No |
| PERFORMANCE | |
| OS | HarmonyOS 6.1 |
| GPU | Maleoon 935 |
| Chipset | Kirin 9030 Pro (6 nm) |
| CPU | 9-core (1x2.75 GHz & 4x2.27 GHz & 4x1.72 GHz) |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.2, (wide) Cover camera: 8 MP, f/2.4, (wide) |
| Video | 4K, 1080p, HDR Vivid |
| MAIN CAMERA | |
| Triple | 50 MP, f/1.4-4.0, 24mm (wide), PDAF, OIS 50 MP, f/2.2, 81mm (periscope telephoto), PDAF, OIS, 3.5x optical zoom 12.5 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), AF |
| Features | LED flash, HDR, Panorama, Laser AF, Color Spectrum sensor |
| Video | 4K, 1080p, gyro-EIS, HDR Vivid |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5300 mAh |
| USB | USB Type C 3.1, OTG, DisplayPort 1.2 |
| GENERAL | |
| WLAN | Wifi (802.11 a/b/g/n/ac/6/7), dual band, Direct WiFi |
| Positioning | Yes GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, L2HC |
| Wifi-hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared | Yes |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) |
| Speed | 2G/3G/4G/5G |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Gaming | Yes |
| MISC | |
| Models | HOP-AL00 |
Disclaimer : We can not guarantee that all this information is 100% correct.
Related Mobile