Infinix Smart 10
Infinix Smart 10 Specifications
| LAUNCH | |
| Announced | 16 June 2025 |
| Status | 2025 June 16 |
| DISPLAY | |
| Size | 6.67 inches |
| Screen to body | 84.2 % |
| Type | IPS LCD |
| Brightness | 700 nits (HBM) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Resolution | 720 x 1600 px, 20:9 ratio |
| Pixel Density | 263 ppi |
| BODY | |
| Weight | 187 g |
| Dimensions | 165.6 x 77 x 8.3 mm |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Colors | Sleek Black Titanium Silver, Twilight Gold, Iris Blue |
| MEMORY | |
| RAM | 3GB (64GB), 4GB (64GB,128GB,256GB), 8GB (256GB) |
| Storage | 64GB, 128GB, 256GB |
| Card | microSDXC |
| PERFORMANCE | |
| OS | Android 15/15 (Go edition), XOS 15.1 |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Chipset | Unisoc T7250 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, (wide), 1/4.0", 1.12µm |
| Video | 1440p at 30fps, 1080p at 30fps |
| MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, (wide), 1/4.0", 1.12µm, AF |
| Features | Dual-LED Flash, HDR, Panorama |
| Video | 1440p at 30fps, 1080p at 30fps |
| BATTERY | |
| Capacity | 5000 mAh |
| USB | USB Type C 2.0, OTG |
| GENERAL | |
| WLAN | Wifi (802.11 a/b/g/n/ac), dual band |
| Positioning | Yes GPS |
| Bluetooth | Yes |
| Wifi-hotspot | Yes |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Radio | Yes |
| Infrared | Yes |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Speed | 2G/3G/4G |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Gaming | No |
| MISC | |
| Models | X6725 |