Infinix Smart 10 HD
Infinix Smart 10 HD Specifications
| LAUNCH | |
| Announced | 16 June 2025 |
| Status | 2025 June 16 |
| DISPLAY | |
| Size | 6.6 inches |
| Screen to body | 84.6 % |
| Type | IPS LCD |
| Brightness | 500 nits (peak) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Resolution | 720 x 1612 px, 20:9 ratio |
| Pixel Density | 267 ppi |
| BODY | |
| Weight | 184 g |
| Dimensions | 163.6 x 75.6 x 8.5 mm |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Colors | Timber Black, Galaxy White, Shiny Gold, Crystal Green |
| MEMORY | |
| RAM | 2GB |
| Storage | 64GB |
| Card | microSDXC |
| PERFORMANCE | |
| OS | Android 14 (Go edition) |
| GPU | Mali-G57 MC1 |
| Chipset | Unisoc T606 |
| CPU | Octa-core (2x1.6 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, (wide), 1/4.0", 1.12µm |
| Video | 1080p at 30fps |
| MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/1.9, 27mm (wide), AF |
| Features | Quad-LED flash |
| Video | 1080p at 30fps |
| BATTERY | |
| Capacity | 5000 mAh |
| USB | USB Type C 2.0, OTG |
| GENERAL | |
| WLAN | Wifi (802.11 a/b/g/n/ac) |
| Positioning | Yes GPS |
| Bluetooth | Yes |
| WiFi-hotspot | Yes |
| NFC | No |
| Radio | Yes |
| Infrared | Yes |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Speed | 2G/3G/4G |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Gaming | No |
| MISC | |
| Models | X6525D |