Infinix Smart 20
Infinix Smart 20 Specifications
| LAUNCH | |
| Announced | 04 March 2026 |
| Status | 2026 March |
| DISPLAY | |
| Size | 6.78inches |
| Screen to body | 82.9 % |
| Type | IPS LCD |
| Brightness | 700 nits (HBM) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Resolution | 720 x 1576 px, 19.5:9 ratio |
| Pixel Density | 259 ppi |
| BODY | |
| Weight | - |
| Dimensions | 167.7 x 78.8 x 7.7 mm |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Colors | Shadow Black, Cloudline Blue, Sunlike Orange, Polaris Titanium |
| MEMORY | |
| RAM | 4GB |
| Storage | 64GB, 128GB |
| Card | microSDXC |
| PERFORMANCE | |
| OS | Android 16, XOS 16 |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Chipset | Mediatek Helio G81 Ultimate (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.7 GHz Cortex-A55) |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, (wide), 1/4.0", 1.12µm |
| Video | 1440p at 30fps, 1080p at 30fps |
| MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, (wide), 1/4.0", 1.12µm, AF |
| Features | Dual-LED flash, HDR, Panorama |
| Video | 1440p at 30fps, 1080p at 30fps |
| BATTERY | |
| Capacity | 5200 mAh |
| USB | USB Type C 2.0, OTG |
| GENERAL | |
| WLAN | Wifi (802.11 a/b/g/n/ac), dual-band |
| Positioning | Yes GPS |
| Bluetooth | Yes |
| WiFi-hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| Radio | Yes |
| Infrared | Yes |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Speed | 2G/3G/4G |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| MISC | |
| Models | X6840, X6840B |
Disclaimer : We can not guarantee that all this information is 100% correct.