Infinix Xpad 20 Pro
Infinix Xpad 20 Pro Specifications
| LAUNCH | |
| Announced | 03 Sep 2026 |
| Status | 2026 Sep 03 |
| DISPLAY | |
| Size | 12.0inches |
| Screen to body | 84.7 % |
| Type | IPS LCD |
| Brightness | 450 nits |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Resolution | 1200 x 2000 px, 5:3 ratio |
| Pixel Density | 194 ppi |
| BODY | |
| Weight | 545 g |
| Dimensions | 278.6 x 173.6 x 6.6 mm |
| Build | Glass front, aluminum frame, aluminum back |
| Colors | Titanium Grey, Mist Blue |
| MEMORY | |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB, 256GB |
| Card | microSDXC |
| PERFORMANCE | |
| OS | Android 15 |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Chipset | Mediatek Helio G100 Ultimate (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.0 |
| Video | 1440p at 30fps, 1080p at 30fps |
| MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, AF |
| Features | LED flash, Panorama |
| Video | 1440p at 30fps, 1080p at 30fps |
| BATTERY | |
| Capacity | 8000 mAh |
| USB | USB Type C 2.0, OTG |
| GENERAL | |
| WLAN | Wifi (802.11 a/b/g/n/ac), dual-band |
| Positioning | not specified |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| WiFi-hotspot | Yes |
| NFC | No |
| Radio | Yes |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| SIM | Nano-SIM |
| Speed | 2G/3G/4G |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes stereo speakers with DTS |
| 3.5mm jack | No |
| FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
| MISC | |
| Models | X1201 |
Disclaimer : We can not guarantee that all this information is 100% correct.