IQOO 15 Ultra
IQOO 15 Ultra Specifications
| Launch | |
| Announced | 04 Feb 2026 |
| Status | 2026 Feb 06 |
| DISPLAY | |
| Size | 6.85 inches |
| Screen to body | 90.7% |
| Type | AMOLED, 1B colors |
| Brightness | 1000 nits (typ), 2600 nits (HBM), 8000 nits (peak) |
| Refresh rate | 144Hz |
| Resolution | 1440 x 3168 px |
| Pixel Density | 508 ppi |
| BODY | |
| Weight | 227g |
| Dimension | 163.7 x 76.8 x 8.7 mm |
| Colour | Black, Silver |
| MEMORY | |
| RAM | 16GB (256GB,512GB,1TB), 24GB (1TB) |
| Storage | 256GB, 512GB, 1TB |
| Card | No |
| PERFORMANCE | |
| OS | Android 16, up to 5 major Android upgrades, OriginOS 6 |
| GPU | Adreno 840 |
| Chipset | Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) |
| CPU | Octa-core (2x4.6 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 32 MP, f/2.2, 21mm (wide), 1/3.1", 0.7µm |
| Feature | HDR |
| Video | 4K at 30/60fps, 1080p at 30/60fps |
| MAIN CAMERA | |
| Triple | 50 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF, OIS 50 MP, f/2.7, 85mm (periscope telephoto), 1/1.95", 0.8µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom 50 MP, f/2.1, 15mm, 107˚ (ultrawide), 1/2.76", 0.64µm, AF |
| Feature | LED flash, HDR, Panorama |
| Video | 8K at 30fps, 4K at 24/30/60fps, 1080p at 30/60/120/240fps, gyro-EIS |
| BATTERY | |
| Type | Li-Ion Si/C |
| Capacity | 7400 mAh |
| USB | USB Type C 3.2, OTG |
| GENERAL | |
| WLAN | Wifi (802.11 a/b/g/n/ac/6/7), dual band, Direct Wifi |
| Positing | Yes GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless, LHDC 5 |
| Wifi-hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared | Yes |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sim | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Speed | 2G/3G/4G/5G |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| FEATURE | |
| Sensor | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Disclaimer : We can not guarantee that all this information is 100% correct.