IQOO 15R
IQOO 15R Specifications
| LAUNCH | |
| Announced | 24 Feb 2026 |
| Status | 2026 March 01 |
| DISPLAY | |
| Size | 6.59 inches |
| Screen to body | 90.5% |
| Type | AMOLED, 1B colors |
| Brightness | 5000 nits (peak) |
| HDR10/HDR+support | HDR10+ |
| Refresh rate | 144Hz |
| Resolution | 1260 x 2750 px, 19.5:9 ratio |
| Pixel Density | 459 ppi |
| BODY | |
| Weight | 202g or 206g |
| Dimensions | 157.6 x 74.4 x 7.9 mm |
| Build | Glass front, glass back or fiber-reinforced plastic back, aluminum alloy frame |
| Colors | Dark Knight, Triumph Silver |
| MEMORY | |
| RAM | 8GB (256GB), 12GB (256GB,512GB) |
| Storage | 256GB, 512GB |
| Card | No |
| PERFORMANCE | |
| OS | Android 16, up to 4 major Android upgrades, OriginOS 6 |
| GPU | Adreno 829 |
| Chipset | Qualcomm SM8845 Snapdragon 8 Gen 5 (3 nm) |
| CPU | Octa-core (2x3.8 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.32 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 32 MP, f/2.2, (wide) |
| Video | 4K, 1080p |
| MAIN CAMERA | |
| Dual | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.56", PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, (ultrawide), 1/4.0" |
| Features | LED flash, HDR, Panorama, Color Spectrum sensor |
| Video | 4K at 30/60fps, 1080p at 30/60/120/240fps, gyro-EIS, OIS, HDR |
| BATTERY | |
| Type | Li-Ion Si/C |
| Capacity | 7600 mAh |
| USB | USB Type C 2.0, OTG |
| GENERAL | |
| WLAN | Wifi (802.11 a/b/g/n/ac/6/7), dual band |
| Positioning | Yes GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS, NavIC |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE |
| Wifi-hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared | Yes |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Speed | 2G/3G/4G/5G |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Gaming | Yes |
| MISC | |
| Models | I2508 |
Disclaimer : We can not guarantee that all this information is 100% correct.