IQOO Z11 Turbo
IQOO Z11 Turbo Specifications
| Launch | |
| Announced | 15 Jan 2026 |
| Status | 2026 Jan 15 |
| DISPLAY | |
| Size | 6.59 inches |
| Screen to body | 87.8% |
| Type | AMOLED, 1B colors |
| Brightness | 5500 nits (peak) |
| Refresh rate | 144Hz |
| Resolution | 1260 x 2750 px, 19.5:9 ratio |
| Pixel Density | 466 ppi |
| BODY | |
| Weight | 202g or 206g |
| Dimension | 157.6 x 74.4 x 7.9 mm or 8.1 mm |
| Build | Glass front, glass back or fiber-reinforced plastic back, aluminum alloy frame |
| Colour | White, Black, Pink, Blue |
| MEMORY | |
| RAM | 12GB (256GB,512GB), 16GB (256GB,512GB,1TB) |
| Storage | 256GB, 512GB, 1TB |
| Card | No |
| PERFORMANCE | |
| OS | Android 16, OriginOS 6 |
| GPU | Adreno 829 |
| Chipset | Qualcomm SM8845 Snapdragon 8 Gen 5 (3 nm) |
| CPU | Octa-core (2x3.8 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.32 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 32 MP, f/2.2, (wide) |
| Video | 4K, 1080p |
| MAIN CAMERA | |
| Dual | 200 MP, f/1.9, (wide), 1/1.56", PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, (ultrawide), 1/4.0" |
| Feature | LED flash, HDR, Panorama, Color Spectrum sensor |
| Video | 4K, 1080p, gyro-EIS, OIS |
| BATTERY | |
| Type | Li-Ion Si/C |
| Capacity | 7600 mAh |
| USB | USB Type C 2.0, OTG |
| GENERAL | |
| WLAN | Wifi (802.11 a/b/g/n/ac/6/7), dual band |
| Positing | Yes GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless, LHDC 5.0 |
| Wifi-hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared | Yes |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sim | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Speed | 2G/3G/4G/5G |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| FEATURE | |
| Sensor | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Disclaimer : We can not guarantee that all this information is 100% correct.