Itel A200 Plus
Itel A200 Plus Specifications
| LAUNCH | |
| Announced | Feb 2026 |
| Status | 2026 Feb |
| DISPLAY | |
| Size | 6.75 inches |
| Type | IPS LCD |
| Brightness | 700 nits (HBM) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Resolution | 720 x 1600 px, 20:9 ratio |
| Pixel Density | 260 ppi |
| BODY | |
| Weight | 197g |
| Dimensions | 168 mm x 78 mm x 8.3 mm |
| Colors | Comet Orange, Nightly Blue, Aura White, Meteor Titanium |
| MEMORY | |
| RAM | 3GB (64GB,128GB), 4GB (128GB) |
| Storage | 64GB, 128GB |
| Card | microSDXC |
| PERFORMANCE | |
| OS | Android 15 (Go edition), itel OS 15.1 |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Chipset | Unisoc T7250 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
| Video | Yes |
| MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p at 30fps |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 6000 mAh |
| USB | USB Type C 2.0, OTG |
| GENERAL | |
| WLAN | Yes |
| Positioning | Yes GPS |
| Bluetooth | Yes |
| Wifi-hotspot | Yes |
| NFC | No |
| Radio | not specified |
| Infrared | Yes |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSP / LTE |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Speed | 2G/3G/4G |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
| Gaming | No |
Disclaimer : We can not guarantee that all this information is 100% correct.