Micromax Infinity N11
Micromax Infinity N11 Specifications
| LAUNCH | |
| Announced | Dec 2018 Release 2018 Dec |
| Status | discontinued |
| DISPLAY | |
| Size | 6.19 inches |
| Screen to body | 81.1 % |
| Type | IPS LCD |
| Resolution | 720 x 1500 px |
| Pixel Density | 269 ppi |
| BODY | |
| Weight | 164g |
| Dimensions | 156 x 76.2 x 8.5 mm |
| Colors | Blue Lagoon, Black, Red Velvet, Viola |
| MEMORY | |
| RAM | 2GB (32GB) |
| Storage | 32GB |
| Card | microSDXC |
| PERFORMANCE | |
| OS | Android 8.1 (Oreo) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Chipset | Mediatek MT6762V Helio P22 (12 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p |
| MAIN CAMERA | |
| Dual | 13 MP, PDAF Auxiliary lens |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p at 24fps |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4000 mAh |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| GENERAL | |
| WLAN | Wifi (802.11 a/b/g/n) |
| Positioning | Yes GPS |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| Wifi-hotspot | Yes |
| NFC | No |
| Radio | Yes with recording |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Speed | 2G/3G/4G |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity |
| Gaming | No |
Disclaimer : We can not guarantee that all this information is 100% correct.