Motorola Edge 70 Fusion Plus
Motorola Edge 70 Fusion Plus Specifications
| LAUNCH | |
| Announced | 02 March 2026 |
| Status | 2026 March |
| DISPLAY | |
| Size | 6.8 inches |
| Screen to body | 91.9% |
| Type | AMOLED, 1B colors |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Resolution | 1272 x 2772 px, 19.5:9 ratio |
| Pixel Density | 449 ppi |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| BODY | |
| Weight | 177g |
| Dimensions | 162.8 x 75.6 x 7.2 mm |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 7i), plastic frame |
| Colors | Pantone: Orient Blue, Sporting Green, Silhouette, Blue Surf |
| MEMORY | |
| RAM | 12GB (256GB, 512GB) |
| Storage | 256GB, 512GB |
| Card | No |
| PERFORMANCE | |
| OS | Android 16 |
| GPU | Adreno 810 |
| Chipset | Qualcomm SM7635-AC Snapdragon 7s Gen 4 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.7 GHz Cortex-A720 & 3x2.4 GHz Cortex-A720 & 4x1.8 GHz Cortex-A520) |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 50 MP, f/2.0, (wide) |
| Features | HDR, panorama |
| Video | 4K at 30fps, 1080p at 30fps, gyro-EIS |
| MAIN CAMERA | |
| Triple | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.56", 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS 10 MP, f/2.0, 73mm (telephoto), 1/3.94", 1.0µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom 50 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide), AF |
| Features | LED flash, HDR, Panorama |
| Video | 4K at 30/60fps, 1080p at 30/60/120fps, gyro-EIS |
| BATTERY | |
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 5200 mAh |
| USB | USB Type C 2.0, OTG |
| GENERAL | |
| WLAN | Wifi (802.11 a/b/g/n/ac/6e), tri band |
| Positioning | Yes GPS, GLONASS, GALILEO |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE |
| Wifi-hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| SIM | Nano-SIM + eSIM |
| Speed | 2G/3G/4G/5G |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Gaming | Yes |
Disclaimer : We can not guarantee that all this information is 100% correct.
Related Mobile