Motorola Signature
Motorola Signature Specifications
| LAUNCH | |
| Announced | 07 Jan 2026 |
| Status | 2026 Jan 30 |
| DISPLAY | |
| Size | 6.8 inches |
| Screen to body | 92.0% |
| Type | LTPO AMOLED, 1B colors |
| Brightness | 6200 nits (peak) |
| Resolution | 1264 x 2780 px |
| Pixel Density | 446 ppi |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| BODY | |
| Weight | 186g |
| Dimensions | 162.1 x 76.4 x 7 mm |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus 2), aluminum frame |
| Colors | Pantone: Martini Olive, Carbon |
| MEMORY | |
| RAM | 12GB (256GB,512GB), 16GB (512GB,1TB) |
| Storage | 256GB, 512GB, 1TB |
| Card | No |
| PERFORMANCE | |
| OS | Android 16, up to 7 major Android upgrades |
| GPU | Adreno 829 |
| Chipset | Qualcomm SM8845 Snapdragon 8 Gen 5 (3 nm) |
| CPU | Octa-core (2x3.8 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.32 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 50 MP, f/2.0, 21mm (wide), 1/2.93", 0.6µm, dual-pixel PDAF |
| Features | HDR |
| Video | 4K at 30/60fps, 1080p at 30/60/120/240fps, HDR |
| MAIN CAMERA | |
| Triple | 50 MP, f/1.6, 23mm (wide), 1/1.28", 1.22µm, multi-directional PDAF, OIS 50 MP, 71mm (periscope telephoto), 1/1.95", 0.8µm, dual-pixel PDAF, OIS, 3x optical zoom 50 MP, f/2.0, 12mm, 122˚ (ultrawide), 1/2.76", 0.64µm, PDAF |
| Features | Dual-LED flash, HDR, Panorama, Laser AF |
| Video | 8K at 30fps (Dolby Vision), 4K at 30/60fps (Dolby Vision), 4K at 120fps, 1080p at 30/60/120/240fps, 10-bit HDR10+, gyro-EIS |
| BATTERY | |
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 5200 mAh |
| USB | USB Type C 3.1 Gen2, OTG, DisplayPort 1.4 |
| GENERAL | |
| WLAN | Wifi (802.11 a/b/g/n/ac/6e/7), tri band, Direct WiFi |
| Positioning | Yes GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, NavIC |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE |
| Wifi-hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Speed | 2G/3G/4G/5G |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Gaming | Yes |
| MISC | |
| Models | XT2603-2 |
Disclaimer : We can not guarantee that all this information is 100% correct.
Related Mobile