OnePlus Nord CE6
OnePlus Nord CE6 Specifications
| LAUNCH | |
| Announced | 07 May 2026 |
| Status | 2026 May 08 |
| DISPLAY | |
| Size | 6.78 inches |
| Screen to body | 89.3% |
| Type | AMOLED |
| Brightness | 800 nits (typ), 1800 nits (HBM), 3600 nits (peak) |
| HDR10/HDR+support | HDR |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Resolution | 1272 x 2772 px, 19.5:9 ratio |
| Pixel Density | 450 ppi |
| BODY | |
| Weight | 215g |
| Dimensions | 162.5 x 77.5 x 8.5 mm |
| Colors | Pitch Black, Blue, Lunar Pearl |
| MEMORY | |
| RAM | 8GB (128GB,256GB) |
| Storage | 128GB, 256GB |
| Card | not specified |
| PERFORMANCE | |
| OS | Android 16 |
| GPU | Adreno 810 |
| Chipset | Qualcomm SM7635-AC Snapdragon 7s Gen 4 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.7 GHz Cortex-A720 & 3x2.4 GHz Cortex-A720 & 4x1.8 GHz Cortex-A520) |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 32 MP, f/2.0, 21mm (wide), 1/3.1", 0.7µm |
| Features | Panorama |
| Video | 4K at 30fps, 1080p at 30fps, gyro-EIS |
| MAIN CAMERA | |
| Dual | 50 MP, f/1.8, 27mm (wide), 1/2.88", 0.61µm, PDAF, OIS Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, Panorama, Color Spectrum sensor |
| Video | 4K at 30fps, 1080p at 30/60/120fps, gyro-EIS, OIS |
| BATTERY | |
| Type | Li-ion Si/C |
| Capacity | 8000 mAh |
| USB | USB Type C 2.0 |
| GENERAL | |
| WLAN | Wifi (802.11 a/b/g/n/ac/6), dual band |
| Positioning | Yes GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, LHDC 5 |
| Wifi-hotspot | Yes |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared | Yes |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Speed | 2G/3G/4G/5G |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Gaming | Yes |
Disclaimer : We can not guarantee that all this information is 100% correct.
Related Mobile