Oppo Find X8 Ultra
Oppo Find X8 Ultra Specifications
| LAUNCH | |
| Annuonced | 10 April 2025 |
| Status | 2025 April 16 |
| DISPLAY | |
| Size | 6.82 inches |
| Screen to body | 90.2% |
| Type | LTPO AMOLED, 1B colors |
| Brightness | 800 nits (typ), 1600 nits (HBM), 2500 nits (peak) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Resolution | 1440 x 3168 px |
| Pixel Density | 510 ppi |
| Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
| BODY | |
| Weight | 226g |
| Dimensions | 163.1 x 76.8 x 8.8 mm |
| Colors | Matte Black, Shell Pink, Pure White |
| MEMORY | |
| RAM | 12GB (256GB), 16GB (512GB,1TB) |
| Storage | 256GB, 512GB, 1TB |
| Card | No |
| PERFORMANCE | |
| OS | Android 15, ColorOS 15 |
| GPU | Adreno 830 |
| Chipset | Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite (3 nm) |
| CPU | Octa-core (2x4.32 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6x3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M) |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 32 MP, f/2.4, 21mm (wide), 1/2.74", 0.8µm, PDAF |
| Features | HDR, Panorama |
| Video | 4K at 30/60fps, 1080p at 30/60fps, gyro-EIS |
| MAIN CAMERA | |
| Quad | 50 MP, f/1.8, 23mm (wide), 1.0"-type, 1.6µm, dual pixel PDAF, OIS 50 MP, f/2.1, 70mm (periscope telephoto), 1/1.56", 1.0µm, 3x optical zoom, multi-directional PDAF (10cm - ∞), OIS 50 MP, f/3.1, 135mm (periscope telephoto), 1/1/.95", 0.8µm, 6x optical zoom, dual pixel PDAF (35cm - ∞), OIS 50 MP, f/2.0, 15mm, 120˚ (ultrawide), 1/2.75", 0.64µm, PDAF |
| Features | LED flash, HDR, Panorama, Laser AF, Color Spectrum sensor, Hasselblad Color Calibration |
| Video | 4K at 30/60/120fps, 1080p at 30/60/120/240fps; gyro-EIS; HDR, 10‑bit video, Dolby Vision |
| BATTERY | |
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 6100 mAh |
| USB | USB Type C 3.2, OTG |
| GENERAL | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 (a/b/g/n/ac/6/7), dual band, Direct WiFi |
| Positioning | Yes GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| Wifi-hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared | Yes |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Speed | 2G/3G/4G/5G |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Gaming | Yes |
| MISC | |
| Models | PKJ110, PKU110 |
Disclaimer : We can not guarantee that all this information is 100% correct.
Related Mobile